در تحقیقاتی که توسط متخصصان تغذیه سالم انجام شده، مشخص شده که دریافت نکردن منابع غنی مانند سبزی ها، میوه ها و کلسیم مثل لبنیات می تواند کودکان و نوجوان را به انواعی از بیماری ها دچار کند. برخی از نمونه ها در ایران حاکی از پوکی استخوان است. پایه های پوکی استخوان در سنین کودکی و نوجوانی شکل می گیرند و یکی از مسائل مهم سلامت در بزرگ سالی است که میلیون ها نفر به آن مبتلا هستند. دلیل عمده چنین مشکلی، مصرف ناچیز لبنیات در ایران است که حدود یک سوم استاندارد جهانی است.

نتایج بررسی ها نشان می دهند که در ۲۰ سال اخیر، مصرف نوشابه های گازدار نزدیک به ۲۰ درصد رشد داشته ولی مصرف شیر و لبنیات تنها حدود ۱ درصد رشد پیدا کرده اند و متاسفانه فقدان آگاهی لازم، فرهنگ نادرست تغذیه و هجوم تبلیغات از دلایل چنین موضوعی است.

در نتیجه حدود ۲۰ درصد از مردم به نا امنی پروتئین و انرژی، ۴۰ درصد به پرخوری و مصرف بیش از حد در زمینه انرژی و پروتئین و ۵۰ درصد به سوء تغذیه ناشی از کمبود ریزمغذی ها دچار شده اند. در ایران مشکلات متعددی در برنامه غذایی وجود دارد به طوری که بسیاری از افراد از تغذیه سالم و برنامه غذایی مناسب، دور شده اند.

در ایران سوء تغذیه از نوع افزایش مواد وجود دارد و حاکی از نبود آگاهی و همچنین تفاوت های فاحش طبقاتی است. تاثیر تبلیغات مواد غذایی مضر و تنقلات رنگارنگ مانند چیپس، پفک، لواشک و … را نباید نادیده گرفت که رسانه ملی هم در آن سهم عمده ای دارد، زیرا ذهنیت مردم جامعه ما چنین است که اگر کالایی مضر باشد از تلویزیون تبلیغ نخواهد شد. علاوه بر این همه ضایعات، مصرف سوسیس، کالباس، پیتزا و همبرگرهای بسیار مضر، ابتلا به بیماری های صعب العلاج و خطرناک را افزایش می دهد. بنابراین باید سعی کرد تا جای ممکن از آن مواد استفاده نشود.

بر اساس نتایج این پروژهش، کودکان چاق محصول محیط مسمومی هستند که علاوه بر مسائل اشاره شده به دلیل بی تحرکی، به این عارضه دچار می شوند؛ زیرا سرانه فعالیت ورزشی دانش آموان ابعادی کمتر از یک متر دارد.

این پروژهش گران خاطر نشان کرده اند که اگر بتوان سوء تغذیه جسمی را با آگاهی و توزیع عادلانه برطرف کرد، معالجه سوء رفتار و اختلال های روانی و اجتماعی کودکان، استفاده از الگوی داوطلبان بهداشتی، آموزش به کودک برای داشتن تغذیه سالم و در مجموع بر مشارکت کودکان و نوجوانان در سلامت خودشان تاکید می شود و پایه ای برای مشارکت اجتماعی و ایفای نقش بیشتر کودکان و نوجوانان در نظام سلامت محور را بنیان می گذارد.