کیفوز یا گِرد پشتی چیست؟

 

کیفوز ستون مهره نوعی افزایش قوس ستون فقرات درناحیه پشتی به سمت جلو است. گِرد بودن ستون فقرات در قسمت سینه ای تا حدودی طبیعی است. اما وقتی این خم بودن به جلو از حدی بیشتر باشد به آن هایپر_کیفوز یا قوس افزایش یافته پشتی می گویند. مهره های اول تا دوازدهم سینه ای قوسی را تشکیل می دهند که زاویه بین آنها ۴۵-۲۰ درجه است. اگر زاویه پشتی از ۵۰ درجه بیشتر باشد غیر طبیعی محسوب می شود.

 

عوارض و علائم ظاهری کیفوز :

 

  • کوتاهی قد و قامت
  • جلو آمدن سر و گردن
  • گرد شدن شانه ها
  • خستگی مزمن و درد
  • کوتاهی و ضعف عضلات قفسه سینه
  • شل و کشیده شدن عضلات پشتی
  • کاهش انعطاف پذیری در حرکات چرخشی ستون فقرات
  • کاهش حجم های ریوی ومشکلات تنفسی

 

 

راه و روش های درمان

 

معمولا فیزیوتراپی در درمان قوز کمر بسیار کارآمد است. این روش درمانی مخصوصا برای درمان کیفوز نوع ۱ موثر است، چون این نوع کیفوز در اثر قرارگیری بدن در وضعیت نامناسب ایجاد می شود و فیزیوتراپ در این مورد می تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید چگونه وضعیت اندامتان را تصحیح کنید و عضلات ستون فقراتتان را تقویت کنید. فیزیوتراپی همچنین می تواند برای افرادی که دچار کیفوز ساختاری هستند موثر باشد.

 

فیزیوتراپی تخصصی

 

متخصص فیزیوتراپی و استفاده از قوزبند طبی  می تواند به اصلاح تغییرات وضعیتی و محدودیت های عملکردی که با موارد شدید قوز کمر همراه است، کمک کند.

پزشک فیزیوتراپ شما می تواند از طریق روش های درمان قوز کمر مختلفی به شما کمک کند. این روش ها شامل موارد زیر می باشد:

تمرینات ورزشی خاص برای کمک به کاهش انحنای ستون فقرات ، ورزش قوز کمر و کاهش هر گونه درد و ناراحتی

انجام تمرینات کششی و تقویت عضلات و تمرین قرار گرفتن بدن در وضعیت صحیح به کاهش انحنای ستون فقرات کمک می کند و از پیشرفت آن جلوگیری می کند. ورزش قوز پشت با تاکید بر بخش های بالایی کمر مثل تقویت شانه و ران انجام می شود.

کنترل درد با استفاده از روش هایی از جمله کمپرس گرم، کمپرس یخ، تحریک الکتریکی مثل تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست (TENS)، اولتراسوند، لیزر درمانی و تراکشن ستون فقرات. فیزیوتراپ شما به انتخاب روشی که برای شما کارآمدتر است، کمک می کند.

درمان دستی بافت نرم و ورزش برای قوز کمر (با استفاده از تکنیک های دستی) و به حرکت واداشتن شانه به بهبود انعطاف پذیری ستون فقرات کمک می کند.

متخصصین فیزیوتراپ شما ممکن است استفاده از برخی کمربندهای طبی خاص  علاوه بر ورزش برای قوز کمر را به منظور اصلاح وضعیت بدن شما توصیه کند.